Вплив ідей німецького романтизму на культурно-національне відродження України ХІХ століття

  • Ірина Міронова Чорноморський національний університет імені Петра Могили https://orcid.org/0000-0002-3039-742X
  • Євген Сватенко Чорноморський національний університет імені Петра Могили https://orcid.org/0009-0007-0844-5134
Ключові слова: культурно-національне відродження, німецький романтизм, український романтизм, національна самобутність, фольклор, козацький міф, українська мова

Анотація

У статті проаналізовано ідеї відомих представників німецького романтизму Фрідріха Шлегеля, Новаліса, Фрідріха Шлеєрмахера, Людвіга Тіка, Якоба та Вільгельма Грімм, і визначено їх вплив на культурно-національне відродження України ХІХ ст. Головні ідеї німецьких романтиків полягали у наступному: відродження національної самобутності, культури, народного мистецтва та прагнення до свободи, і були інтегровані до кола ідей українських романтиків – М. Костомарова, Т. Шевченка, П. Куліша, М. Шашкевича.

Зазначено, що українська інтелігенція інтегрувала німецькі романтичні ідеї до українського контексту в якості боротьби за національну свідомість, збереження самобутності, звернення до народної творчості та історичної пам’яті, що стали своєрідною відповіддю на імперські утиски й асиміляційні впливи.

Встановлено, що на основі ідей німецьких романтиків, український романтизм набув унікальних особливостей: звернення до козацького міфу, поєднання християнських мотивів з ідеями національного відродження, символіка природи, важливе значення української мови як символу національної єдності та ідентичності. Ці унікальності українського романтизму відображали специфіку української культури, духовності та прагнення до національного відродження.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Переглядів анотації: 1
Завантажень PDF: 3
Опубліковано
2024-12-25
Як цитувати
Міронова, І., & Сватенко, Є. (2024). Вплив ідей німецького романтизму на культурно-національне відродження України ХІХ століття. Старожитності Лукомор’я, (6), 29-39. https://doi.org/10.33782/2708-4116.2024.6.300
Номер
Розділ
Нова історія

Найбільш популярні статті цього автора (авторів)