Здійснення політико-ідеологічного контролю влади за музично-пісенним мистецтвом України у другій половині ХХ ст.

Ключові слова: ідеологія, радянська влада, цензура, музика, пісня, Спілка композиторів

Анотація

У статті проаналізовано зміст, головні форми та методи ідеологічного контролю влади за музично-пісенним мистецтвом, що здійснювався радянським режимом в Українській РСР у другій половині ХХ ст., висвітлено роль органів цензури та публічних викривальних кампаній у встановленні жорсткого політико-ідеологічного контролю за діяльністю творчої інтелігенції республіки.

Було з’ясовано, що у другій половині ХХ ст. радянська влада розглядала українське музично-пісенне мистецтво як потужний засіб агітації та роботи з населенням, а пісня мала стати ідеологічним рупором нової влади, пропагувати нові цінності, виховувати активного будівника комунізму.

Зроблено висновки, що основними інструментами здійснення політико-ідеологічного контролю за музично-пісенним процесом було створення відповідних підрозділів партійного апарату, органів цензури, творчих спілок, зокрема, Спілки радянських композиторів. Ключовою ланкою у системі ідеологічного контролю була цензура музичних творів, які ретельно перевірялися на відповідність офіційним доктринам, «духу соціалізму» та не допускала жодних відхилень від прийнятих ідейних стандартів.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Переглядів анотації: 17
Завантажень PDF: 16
Опубліковано
2025-02-28
Як цитувати
Лобко, Н., & Гудзь, М. (2025). Здійснення політико-ідеологічного контролю влади за музично-пісенним мистецтвом України у другій половині ХХ ст. Старожитності Лукомор’я, (1), 222-235. https://doi.org/10.33782/2708-4116.2025.1.323
Номер
Розділ
Новітні часи